niedziela, 17 kwietnia 2016

Słowackie Oskary rozdane: Slnko v sieti 2016

Nie chodzi o życie. Chodzi o film. Pod takim hasłem Słowacka Akademia Filmowa i Telewizyjna (Slovenská filmová a televízna akadémia) po raz drugi zorganizowała w bratysławskim kinie Lumière, trwający od 11 do 17 kwietnia 2016 roku, Tydzień Słowackiego Filmu (Týždeň slovenského filmu) - przegląd, w trakcie którego widzowie mogli obejrzeć rodzime produkcje (z 2015 roku) oraz spotkać się z ich twórcami i krytykami. Wyświetlono 28 filmów (fabularne, dokumentalne i animowane), które po zakończeniu przeglądu, w jego ramach, zaprezentowane zostaną także w innych słowackich miastach. 




Zwieńczeniem Tygodnia Słowackiego Filmu była wczorajsza (16.04) uroczysta gala wręczenia narodowych nagród filmowych, przyznawanych przez Słowacką Akademię Filmu i Telewizji (swój głos w demokratycznych wyborach oddają wszyscy członkowie) - statuetek Slnko v sieti (Słońce w sieci).

Nazwa nagrody nawiązuje do nowofalowego dramatu Slnko v sieti z 1962 roku, w reżyserii Štefana Uhra. Pierwsza, tzw. zerowa edycja konkursu obyła się w 2004 roku, wówczas jedyną nagrodę - honorową otrzymał Juraj Herz, natomiast statuetki (wręczane co dwa lata) w poszczególnych kategoriach (obecnie 13 + nagroda honorowa) przyznawane są od roku 2006. Do nagrody zgłoszone mogły zostać filmy, które swoją premierę (dystrybucyjną) miały między 1 stycznia 2014  a 31 grudnia 2015 roku. 

Ten wieczór niewątpliwie należał do twórców dramatu Eva Nová, który zdobył statuetki we wszystkich najważniejszych kategoriach: najlepszy film fabularny, najlepsza reżyseria (Marko Škop), najlepszy scenariusz (Marko Škop), najlepsza rola kobieca (Emília Vášáryová) oraz najlepsza rola męska (Milan Ondrík). 

Nagroda za najlepsze zdjęcia (film Koza) trafiła do Martina Kollára, a za najlepszy dźwięk (także film Koza)  do Tobiasa Potočnego. Statuetkę za montaż otrzymał Marek Královský (Čistič). 

 

Znana także w Polsce baśń Siedmiu zaklętych braci (Sedem zhavranelých bratovzostała nagrodzona dwoma statuetkami, w kategoriach: najlepszy kostium i charakteryzacja (Juraj Steiner) oraz najlepsza scenografia (Peter Čanecký i Ondřej Mašek).  Slnko v sieti za najlepszą muzykę otrzymał pośmiertnie, zmarły w 1994 roku (w wieku 20 lat) Marek Brezovský - bohater produkcji Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

z:  www.takdalekotakblizko.sk
Za najlepszy film dokumentalny uznano opowiadający o autyzmie obraz w reżyserii Jaro Vojteka Tak ďaleko, tak blízko.

Na gali pojawił się także wątek polski:). Za najlepszy film animowany nagrodę otrzymał 13-minutowy Fongopolis, autorstwa reżyserki, animatorki i artystki wizualnej Joanny Kożuch, która od 12 lat żyje i pracuje na Słowacji - obecnie prowadzi pracownię animacji w Wyższej Szkole Sztuk Dramatycznych (VŠMU) w Bratysławie. 

Honorową nagrodę za całokształt twórczości artystycznej otrzymali kamerzysta Igor Luther oraz Juraj Jakubisko, reżyser takich znanych w Polsce filmów jak: (między innymi) Chrystusowe Lata, Niewierność po słowacku, Tysiącletnia pszczoła, Pani Zima, Siedzę na gałęzi i jest mi dobrze, Lepiej być zdrowym i bogatym niż biednym i chorym czy Bathory.

Galę poprowadzili słowacka aktorka Gabriela Marcinková Mihalčínová oraz czeski aktor, reżyser i publicysta, prowadzący Show Jana Krause - Jan Kraus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz